Nagłówek strony

Kwiaciarnia internetowa Flora DecoArt

Treść główna

Sansewieria

Ze względu na kształt oraz wybarwiernie swoich liści potocznie nazywana wężownicą Sansewiera jest rośliną liczącą około 70 gatunków. W uprawie domowej spotykamy zaledwie parę odmian tej pięknej i różnorodnej rośliny. W Polsce najczęściej uprawiane odmiany domowe sansewiery to sansewieria gwinejska (łac. Sansevieria trifasciata) oraz sansewieria cylindryczna. Warunki uprawy są identyczne w obu przypadkach.

Liście Sansevieria trifasciata
Liście Sansevieria trifasciata

Uprawa sansewieria

Sansewieria jest sukulentem, czyli rośliną która przystosowała się do życia w siedlusku z ograniczonym dostepem do wody. Liście sukulentów przystosowane są do gromadzenia wody. Dzięki swojej budowie sansewieria jest doskonałą rośliną dla zapominalskich. Nie wymaga ona częstego podelwania. Pozostawiona bez wody może przetrwać nawet miesiąc. Nie posiada również wymagań dotyczących stanowiska, może rosnać zarówno w słońcu jak i w cieniu. Sansewieria może rosnąć w suchych mieszkaniach, nie jest polecana do mieszkań o dużej wilgotności powietrza gdyz może to prowadzić do gnicia rośliny. Roślina kwitnieniepozornymi, jasno zielonymi kwiatami. W uprawie należy pamiętać aby nie nabłyszczać rośliny.

Podlewanie: latem raz na 1-2 tygodnie, zimą można co 3-4 tygodnie.

Kwinienie: początek lata, po przekwitnięciu usuwamy kwiatostany.

Nawożenie: latem, co 3 tygodnie nawozem wieloskłądnikowym.

Przesadzanie: wiosną, przesadzamy w momencie gdy obecna donica jest za mała.

Kwitnąca Sansevieria trifasciata
Kwitnąca Sansevieria trifasciata

Rozmanżanie

Zarówno sansewierię gwinejską jak i cylindryczną najłatwiej można rozmnażać przez podział roślin. Rozmnożenie przez podział powinno nastąpić późnym latem. W tym celu należy wciągnąć roślinę z donicy i delikatnie dłońmi oddzielić młode odrosty. Tak wyselekcjonowaną młodą sadzonkę sadzimy w osobnej donicy. Jest to najprostszy i jednocześnie najpewniejszy sposób rozmnożenie tej rośliny ponieważ oddzielając roślinę oddzielamy ją razem z jej systemem korzeniowym, dzięki temu roślina może swobodnie dalej rosnąć. Warunkiem jednak jest wykonanie podziału ostrożnie, tak aby nie uszkodzić systemu korzeniowego roślin, zarówno starszej jak i młodszej.

Ciekawoski

Amerykańska Agenska Kosmiczna NASA przeprowadziła ostatnio badania dotyczące wpływu roślin na oczyszczanie powietrza. Wyszła im całkiem spora lista, a na tej liście znajduje się również Sansewieria!

NASA brała pod uwagę 5 zwiazków chemicznych najczęsciej występujących w naszym otoczeniu. Są to:

 • trichloroetylen (występuje w tuszach do drukarek, farbach, lakierach, rozpuszczalnikach),
 • aldehyd mrówkowy (torby papierowy, papier woskowany, ręczniki papierowe),
 • benzen (plastiki, detergenty, pestycydy, dym tytoniowy, kleje, woski),
 • ksyleny (wyroby skórzane, dym tytoniowy, spaliny),
 • amoniak (środki do mycia okien, pasty do podłóg, nawozy sztuczne).

Według badań sansewieria oczyszcza powietrze z trichloroetylenu, aldehydu mrówkowego, benzenu oraz ksylenów. Czyli z 4 na 5 związków chemicznych! To całkiem dobry wynik.

W związku z czym, jeżeli jesteście palaczami papierosów, pracujecie w drukarni lub lakierni wzbogaccie swoje otoczenie o tę nieskomplikowaną roślinę, pracy przy niej nie wiele, a korzyści całkiem spore.

 • Zamówienie

  Złóż zamówienie do godz. 12:00, a my dostarczymy kwiaty jeszcze dziś!

 • Dostawa

  Dostawa kwiatów w Polsce za jedyne 19 zł

 • Płatność

  Wygodne i szybkie formy płatności