Treść główna

Poradnik

Anturium ogrodowe

Anthurium hortulanum

Anturium przeżywało swoje lata świetności we florystyce, później odrobinę odeszło w zapomnienie. Dziś jednak znów wróciło od łask, jednak teraz nie tylko w formie ciętej, ale również jako rośliny doniczkowe. Z roku na rok wzrasta liczba odmian. Różnią się one głownie kolorem kwiatów, a zachowując właściwe nazewnictwo botaniczne – pochew liściowych. Właściwym kwiatostanem w przypadku anturium jest prosta lub poskręcana kolba, którą u jej podstawy otacza właśnie kolorowa, woskowa pochwa liściowa.

Anturium pochodzi z wilgotnych i parnych lasów równikowych Ameryki Południowej. Większość z nich rośnie jako epifity, czyli na konarach drzew, podobnie jak storczyki.

Intensywnie czerwona pochwa liściowa otaczająca delikatną żółto kremową kolbę
Intensywnie czerwona pochwa liściowa otaczająca delikatną żółto kremową kolbę

Charakterystyka

Pochwa kwiatowa otaczająca kolbę jest krwiście czerwona, połyskująca, pokryta nalotem woskowym. U niektórych odmian zdarzają się plamy lub cętki. Liście podłużne o sercowatym kształcie, również błyszczące, osadzone na długich ogonkach.

Stanowisko

Jasne aż do półcienistego. Chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Anturium lubi ciepło przez cały rok, jednak obniżenie temperatury w nocy (do ok. 16oC) powoduje obfitsze kwitnienie.

W domu więc najlepiej będzie się czuła na oknach wschodnich lub 1-2 m od okna zachodniego lub południowego.

Podlewanie

Ponieważ anturium pochodzi z lasów równikowych lubi wilgoć, warto więc zadbać o umiarkowanie stale wilgotne podłoże. Wiosną oraz latem należy roślinę podlewać obficiej, zimą oszczędniej pozwalając na lekkie przeschnięcie wierzchniej warstwy podłoża przed następnym podlewaniem. Nie dopuszczamy jednak do przesuszenia ziemi.

Anturium wymaga dużej wilgotności powietrza. Zimą więc, podczas gdy powietrze w domu robi się suche na skutek ogrzewania pomieszczeń zaleca się regularne zraszanie rośliny. Do zraszania zaleca się używać deszczówki o temperaturze pokojowej, ponieważ anturium jest wrażliwe na sole wapnia zawarte w wodze.

Nawożenie

Anturium zasilamy od marca do września raz w tygodniu, w pozostałych miesiącach raz na 3-4 tygodnie nawozami mineralnymi bez wapnia.

Podłoże

Dobrze sprawdzi się uniwersalna mieszkanka ziemi ogrodniczej na bazie torfu wysokiego rozluźniona dużymi kawałkami styropianu lub grubo przekompostowaną korą. Niecodzienne zastosowanie styropianu wynika z tego, że anturium lubi luźne i ciepłe podłoża. Może być oczywiście również posadzone w ziemi przeznaczonej do upraw anturium.

Chłodny i wilgotny substrat powoduje szybkie gnicie korzeni i zamieranie roślin.

Przesadzanie

Roślinę przesadzamy raz na 2-3 lata, kiedy korzenie zaczną wypychać roślinę do góry.

Rozmnażanie

Anturium rozmnażamy przez podział karp korzeniowych. Można to zrobić podczas przesadzania rośliny. Należy delikatnie oddzielić od siebie karpy korzeniowe i umieścić w nowym pojemniku.

Uwagi

W liściach oraz pędach znajduje się sok mogący wywoływać uczuleniowe stany zapalna na skórze oraz śluzówkach.

Anturium
Anturium w ogrodzie botanicznym
Złóż zamówienie do godz. 12:00, a my dostarczymy kwiaty jeszcze dziś!
Dostawa kwiatów w Polsce za jedyne 19 zł
Wygodne i szybkie formy płatności
Powrót na górę strony